Wycieczka szkolna do Zakopanego – wyprawa w Tatry

Zakopane, Zakopane, słońce, góry i górale! I co więcej? A czy to nie dość, aby oddać urok tego zlodowaciałego w zimie, mieniącego się kolorami jesienią, obsypanego kwiatami wiosną i orzeźwiającego latem obszaru? Po co dodawać coś więcej? A więc: słońce, góry i górale!

„Jedziemy w Tatry!” – samo to wyrażenie ma w sobie coś elektryzującego. Naszą wycieczkę szkolną zaczniemy tradycyjnie w Zakopanem, potocznie zwanym „zimową stolicą Polski”. Ośrodek sportów zimą, latem baza wypadowa do górskich wędrówek, ale także miejsce bardzo zasłużone dla kultury. Aklimatyzując się do tutejszych warunków, wybierzemy się na Krupówki – reprezentacyjny deptak, który jest wizytówką miasta. W Polsce niewiele można znaleźć ulic, które równałyby się z zakopiańskimi Krupówkami sławą, ale też są ku temu powody: eleganckie restauracje, ekskluzywne hotele oraz muzea i  galerie, gdzie wystawia się płótna i rzeźby związanych z miastem wybitnych artystów.

panorama Zakopane

Na szlaku naszego spaceru leży też kościół i Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku. Powstały one w połowie XIX wieku i fantastycznie ukazują historię Zakopanego, bo od lat dwudziestych XX wieku chowano tu poza mieszkańcami posiadającymi rodzinne grobowce już tylko ludzi wybitnych i zasłużonych dla Tatr i Podhala. Pęksowy Brzyzek to również perła artystyczna: wiele jego elementów powstało w pracowniach Władysława Hasiora, a prawie wszystkie nagrobki są dziełami kunsztu kamieniarskiego i stolarskiego miejscowych rzemieślników. Widniejące na pomnikach nazwiska opowiadają o tych, którzy pozostawili po sobie ślady, nie tylko na tym terenie. Odnajdziemy tu m.in.: Kornela Makuszyńskiego, Kazimierza Przerwę-Tetmajera, Tytusa Chałubińskiego, Władysława Orkana czy Witkacego. Dzień zakończymy zdobyciem Gubałówki – góry, która z racji swego położenia niedaleko centrum miasta, jest szczególnie popularna wśród turystów. Rozciąga się stąd fantastyczny widok na panoramy całych, zarówno polskich, jak i słowackich Tatr, Zakopanego oraz Podhala, Pienin, Gorców i Beskidu Żywieckiego. Na Gubałówkę prowadzi kolej linowo-terenowa, wybudowana w 1938 roku, o długości 1298 m.

ZakopaneDrugi dzień spędzimy na wędrówkach po górskich szlakach, wybierając jedną z dwóch tras. Pierwsza z nich to droga wiodąca do Morskiego Oka – największego jeziora w Tatrach, biegnąca obok słynnego wodospadu. Wodogrzmoty Mickiewicza, bo zostały tak nazwane z racji huku, jaki powoduje spadająca z dużej wysokości woda, składają się z trzech dużych i kilku mniejszych kaskad. Druga trasa, jaką proponujemy, znajduje się w Dolinie Kościeliskiej. Jest to tzw. dolina walna, czyli sięgająca od podnóża Tatr do ich głównego grzbietu. Szczególnie piękna staje się wiosną, kiedy rozkwita milionami krokusów. Niezależnie od wybranej opcji, prowadzeni będziemy przez wykwalifikowanego przewodnika, który przybliży nam świat geografii, historii i legend związanych z mijanymi przez nas miejscami.

Po poprzednim, intensywnym dniu, zrelaksujemy się w basenach termalnych na Antałówce. Zakopanego nie można jednak opuścić, nie wjeżdżając wyciągiem na taras widokowy na Wielkiej Krokwi. Wszak to tu najczęściej zaczynały się kariery największych polskich skoczków narciarskich. Z góry raz jeszcze będziemy mieli okazję podziwiać piękne krajobrazy, a syci widoków i wrażeń pożegnamy gościnny region.