Wycieczka szkolna do Paryża

Miasto zakochanych, bulwarów i kafejek związanych z najsławniejszą bohemą artystyczną wszystkich czasów, a przy tym miasto królewskie. Niewątpliwa stolica kultury. Miasto Balzaca, Napoleona, kardynała Richelieu, Renoira, Chopina, Robespierre’a i Mickiewicza. Nieodmiennie wyzwalające ogromne emocje: od miłości, po nienawiść. Dla wielu najpiękniejsze miasto na świecie i z pewnością miejsce, które trzeba odwiedzić choć raz w życiu.

My rozpoczniemy wycieczkę od jego historycznej części – Wyspy Cite. Znajduje się tu słynna katedra Notre Dame. Potężny gotycki gmach był w przeszłości symbolem sakralności władzy królewskiej, a w czasach późniejszych pobudzał wyobraźnię artystów: w różnych odcieniach i wariacjach malował go Claude Monet, a jego gargulce i sklepienia uwiecznił w swym „Dzwonniku z Notre Dame” Victor Hugo. Tuż obok znajduje się mniejsza, kameralna wręcz kaplica Sainte Chapelle – dwukondygnacyjne założenie będące częścią zamku i położone w centrum dawnej siedziby królewskiej. To z kolei arcydzieło witrażystów, mieniące się kolorowym szkłem ścian niczym ogromny klejnot. W naszej wędrówce dotrzemy do Dzielnicy Łacińskiej, gdzie jarmarki i sklepiki przykuwały i przykuwają uwagę tak miejscowych, jak i gości. Niezapomnianych wrażeń dostarczy nam z pewnością wizyta w ogrodach przed Pałacem Inwalidów – jednym z najbardziej charakterystycznych budynków Paryża. Paryż panoramaOgromna bryła tej budowli, której sama fasada północna ma prawie 200 m długości, utrzymana jest w stylu klasycystycznym. Pałac od swego powstania pełnił rolę szpitala dla weteranów wojennych i okazał się szczególnie ważny w czasach napoleońskich. Napoleon nieustannie potrzebował świeżego rekruta na swe niekończące się wojny, a że swych żołnierzy naprawdę kochał, starał się dbać o ich los również w sytuacji, gdy nie byli już zdatni do walki. Czasy napoleońskie odcisnęły zresztą na Paryżu niezatarty ślad w wielu miejscach. Aby lepiej poznać ten temat, zwiedzimy Muzeum Napoleońskiego, gdzie poznamy historię dowódcy, cesarza Francuzów i momentu w dziejach, gdy Francja trzymała w szachu całą Europę. Dzień pełen wrażeń zakończymy na wieży Eiffla, skąd panorama Paryża wygląda najpiękniej.

Kolejny dzień rozpoczniemy u stóp bazyliki Sacre-Coeur. Jej powstanie wiąże się z przysięgą, jaką złożyli paryscy przemysłowcy w czasie wojny francusko-pruskiej. Poprzysięgli oni, że jeśli po wojnie zastaną Paryż w stanie nienaruszonym, wybudują wspaniały kościół na Montmartrze. Tak też się stało. Pamiętając, jak żywe były uczucia Francuzów względem tej wojny, nic dziwnego, że kościół stał się szybko jednym z najważniejszych w Paryżu i tak pozostało do dziś. Otaczające go, biegnące w dół uliczki tworzą wiązankę miejsc związanych z paryską bohemą przełomu wieków.
Obecnie kameralny i urokliwy charakter tego miejsca jest również mocno odczuwalny. Pozostając wciąż w nastroju artystycznym, udamy się na cmentarz Pere-Lachaise. To z jednej strony zabytkowy ogród pamięci, a z drugiej miejsce spoczynku najwybitniejszych ludzi swych czasów, nie tylko zresztą Francuzów. Na cmentarzu pochowani są między innymi Balzac, Chopin, Delacroix, La Fontaine, Piaf, Molier czy Proust. Zupełnie inny, dostojny i pełen przepychu charakter mają ogrody i pałac Wersalu, do których następnie pojedziemy. Od 1682 roku Wersal był rezydencją królów francuskich, a zachowane komnaty, meble, sztukaterie, jednym słowem rzucające się w oczy bogactwo potrafi łatwo przenieść nas w czasy monarchii. Po solidnej dawce historii i zabytkowej architektury, udamy się do nowoczesnej dzielnicy La Defense, gdzie zobaczymy między innymi Grande Arche, gigantyczny łuk wybudowany w latach 1982-1990 dla uczczenia ludzkości i idei humanitarnych.

Trzeci dzień pobytu spędzimy głównie spacerując. Dotrzemy do jednego z symboli Paryża, Łuku Triumfalnego, który został wybudowany na cześć wygranej przez Napoleona w 1806 roku bitwy pod Austerlitz. Łuk Tryumfalny wznosi się na najbardziej reprezentacyjnej alei Paryża, czyli Polach Elizejskich. Na naszym szlaku znajdzie się też nie mniej słynny Plac Concorde oraz Ogrody Tuileries. Luwr w ParyżuŻadna wizyta w Paryżu nie może być pełna, jeśli zabrakło w jej trakcie odwiedzin w Luwrze, jednym z największych i najczęściej odwiedzanych muzeów na świecie. Luwr jest w posiadaniu olbrzymiej kolekcji dzieł sztuki, od rzeźby Nike z Samotraki, aż po Mona Lisę Leonarda, z ogromnymi zbiorami obrazów Rubensa, Rafaela, Rembrandta i wielu, wielu innych. Naszą wycieczkę zakończymy w Centrum Pompidou, które jest jednym z najbardziej znanych ośrodków kultury i sztuki współczesnej.

Przykładowe oferty wycieczek szkolnych do Paryża możecie znaleźć tutaj: Wycieczka szkolna do Paryża.