Wycieczka szkolna do Londynu

Do określenia stolicy Anglii w skrócie należałoby posłużyć się nadużywanym często wyrażeniem: „tradycja i nowoczesność”. Aczkolwiek chyba żadne inne miasto nie jest aż tak zdominowane zarówno przez jedno, jak drugie. Nie sposób powiedzieć, czy bardziej dominuje architektura lotniska na Heathrow, więzienia Tower, stadionu na Wembley, czy Opactwa Westminsterskiego, gdyż wszystkie się równoważą. Tutaj odbywają się koncerty muzyki pop i London Philharmonic Orchestra, ściągające tysiące fanów, premiery filmów i wystaw w galeriach sztuki, a jeśli już wybuchają skandale, to od razu z udziałem koronowanych głów.

Londyn PanoramaZwiedzanie Londynu, pełnego zabytków, muzeów i niepowtarzalnego klimatu, rozpoczniemy od Pałacu Buckingham, oficjalnej siedziby brytyjskich monarchów i jednocześnie największego na świecie pałacu królewskiego wciąż pełniącego swą pierwotną funkcję. To również oficjalna londyńska rezydencja panującej królowej. Stąd przespacerujemy się do ogromnego kompleksu budynków gotyckich i neogotyckich, tworzących w sumie tzw. Pałac Westminsterski. Najstarsza część tego założenia, czyli Opactwo Westminsterskie, jest najważniejszą, obok katedry w Canterbury i katedry św. Pawła w londyńskim City, świątynią anglikańską, będącą równocześnie miejscem koronacji i pochówku królów Anglii. Po drodze napotkamy nie mniej istotny budynek brytyjskiego parlamentu – Izbę Lordów i Izbę Gmin – tworzące jedną z podwalin nowoczesnej demokracji. Najsłynniejsza część pałacu to Big Ben – kolosalny zegar, który niedawno obchodził swoje 150 urodziny, będący wraz ze swą smukłą, neogotycką wieżą jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta. Następnie przejdziemy Downing Street do sławnego Trafalgar Square, ozdobionego 55-metrową kolumną Nelsona. Wędrówkę będziemy kontynuować aż do Picadilly Circus, aby zakończyć ją w dzielnicy Chinatown.

W drugim dniu naszej wycieczki szkolnej również nie zabraknie atrakcji. Po zapoznaniu się z topografią terenu, kolej na muzea, a ma ich Londyn co niemiara. My odwiedzimy między innymi Muzeum Historii Naturalnej, sławne Muzeum Kolekcji Figur Woskowych Madame Tussaud oraz Królewskie Obserwatorium w Greenwich, gdzie odpoczniemy oglądając imponującą panoramę miasta. Znanej na całym świecie kolekcji woskowych figur przedstawiać nie trzeba, natomiast warto w kilku słowach zaprezentować pierwszy z obiektów. Muzeum Historii Naturalnej to olbrzymi zbiór ryb, płazów, gadów, ptaków, ssaków i owadów, uzupełniony o wystawy z zakresu paleontologii, botaniki, mineralogii, zoologii i wielu innych. Wspaniałe okazy, zjawiska prezentowane na żywo (jak ryk dinozaura, czy trzęsienie ziemi) – to wszystko czyni z muzeum wyjątkowe miejsce nie tylko dla pasjonatów. Z kolei przez Greenwich przebiega południk zerowy. Niezwykłym doświadczeniem będzie dla nas stanięcie na jego linii z jedną nogą na półkuli wschodniej, a drugą na zachodniej.

Ostatni dzień wycieczki szkolnej spędzimy zwiedzając Tower Bridge – zwodzony most, który zaraz po Big Benie jest najchętniej odwiedzanym obiektem Londynu. Tower Bridge LondynUdamy się następnie w rejon Tower of London – fortecy obronnej wraz z częścią mieszkalną dla monarchów Anglii. Słynna wieża wzniesiona w 1078 roku dla Wilhelma Zdobywcy, szybko stała się więzieniem, bez możliwości ucieczki. Wejście do środka znajdowało się tuż nad wodą, gdzie można było się dostać wyłącznie łodzią. W tym cieszącym się najgorszą sławą miejscu osadzono m.in. króla Henryka IV oraz królową Annę Boleyn. Nasz iście królewski dzień zakończymy wizytą w katedrze św. Pawła. Świetlista budowla rozproszy ponury, więzienny nastrój tym bardziej, że wiąże się z nią wiele radosnych wydarzeń, z których najbardziej znanym był ślub księcia Karola i Diany Spencer. Katedra mieści się w samym sercu londyńskiej City i formalnie pełni funkcję głównej świątyni tej dzielnicy. Pieczę nad nią sprawuje bezpośrednio Lord Mayor, czyli burmistrz miasta. Przypomina ona o wielkich ludziach związanych z Londynem i Imperium Brytyjskim, tu bowiem odbyły się pogrzeby admirała Nelsona, księcia Wellingtona i Winstona Churchilla.