Wycieczka szkolna do Drezna i Czesko-Saksońskiej Szwajcarii

Kraina płynąca marzeniami:Augusta Mocnego, aby zbudować sobie pałac na miarę świeżego Królestwa Saksonii i Hohenzollernów oraz rodzącej się w XIX wieku turystyki, aby jeden z najpiękniejszych regionów Niemiec uczynić perłą na skalę światową. Największe twierdze, najwspanialsze zamki i najświetniejsze galerie, a wszystko to wkomponowane w przepiękną, bujną przyrodę: wśród skał i ze skał, nad rzeką i z rzeki… Jest takie miejsce, gdzie czasem nie sposób powiedzieć, gdzie kończy się cud przyrodniczy, a zaczyna dzieło ludzkich rąk. To miejsce nazywa się Szwajcarią Czesko-Saksońską.

Szwajcaria Saksońska wycieczka szkolnaWycieczkę rozpoczniemy po stronie niemieckiej, w Szwajcarii Saksońskiej. Pod nazwą tą kryje się niewysokie, choć krajobrazowo bardzo zróżnicowane pasmo górskie w Czechach i wschodnich Niemczech, w najbliższym otoczeniu doliny Łaby (Elbe). Pierwsze kroki skierujemy do rezerwatu przyrodniczego Bastei, utworzonego przede wszystkim dla ochrony niezwykłych formacji skalnych. Jest to zapierające dech w piersiach miejsce, gdzie rozsiane co krok punkty widokowe na płynącą u stóp skał Łabę, kurort Rathen i okoliczne zamki, wznoszące się – zdawać by się mogło – na każdym wzgórzu w okolicy, wywołują dreszcz emocji nawet u tych, którzy widzieli w życiu niejedno piękne miejsce.Nic też dziwnego, że Bastei stanowi jeden z najbardziej znanych punktów widokowych w Szwajcarii Saksońskiej i jest najczęstszym celem wizyt w tym regionie. Tu i ówdzie można z góry dostrzec również zarysy twierdzy Königstein, gdzie następnie się udamy. Nie będzie przesadą jeśli powiemy, iż obiekt ten to jedyne w swoim rodzaju założenie obronne, w którym cała tradycja europejskiej wiedzy wojskowej i inżynieryjnej sprzymierzyła się z przyrodą, aby wywołać w obserwatorze wrażenie swej niezwyciężoności. Warownię tą budowano i rozbudowywano stopniowo przez ponad 750 lat, aby stworzyć wreszcie imponujący zespół obronny w najrozmaitszych stylach: od późnego gotyku, poprzez renesans, barok i klasycyzm, aż po eklektyzm końca XIX wieku. Całość powstawała na potężnym, płaskim monolicie skalnym. Dzięki temu twierdza nie tylko pełniła swe funkcje obronne i obecnie jej zwiedzanie jest prawdziwą gratką dla fascynatów, ale też rozciągają się z niej wspaniałe widoki. Twierdza Konigstein wycieczka szkolnaOstatnim miejscem, jakie odwiedzimy tego dnia, będzie zamek Stolpen. Miejsce to, choć dzisiaj już niestety w części zrujnowane, wciąż ściąga rzesze ciekawskich, a to z powodu złej sławy zamku, z którym wiążą się tragiczne losy jednej z najsłynniejszych królewskich metres, Anny Cosel. Hrabina Cosel – kochanka Augusta II Mocnego – postać znana polskiej historii z powodów patriotycznych, w Saksonii zasłynęła głównie… swą rozrzutnością. Piękna kobieta, kochająca życie prawdziwa dama, matka królewskich dzieci, a przy tym nieszczęśliwa ofiara, która spędziła 49 ostatnich lat życia zamknięta w Stolpen. Posłuchamy o nieszczęśliwej miłości, zobaczymy wieżę hrabiny i jeszcze raz rzucimy okiem na piękno saksońskiego krajobrazu.

Kolejny dzień spędzimy zwiedzając Drezno – stolicę Saksonii. Jest to jedno z najpiękniejszych barokowych miast Europy, kryjące w swych pałacach i galeriach nieprzebrane skarby, a przy tym jedno z największych pod względem powierzchni miast niemieckich ze względu na swe potężne tereny zielone. My rozpoczniemy zwiedzanie spacerem po tarasach nad Łabą. Następnie odwiedzimy przepiękny, barokowy, luterański kościół Frauenkirche. Jest to z pewnością jeden z najważniejszych kościołów w Niemczech, gdyż od czasu II wojny światowej pozostawał w ruinie jako symbol i przestroga, a jego niedawna odbudowa dokonała się czynem społecznym, na który pieniądze zbierano w całym kraju. Od momentu swego powstania była to również najbardziej istotna świątynia dla mieszkańców Drezna, a obecnie jej wnętrze służy koncertom muzyki klasycznej. Panorama Drezna

Drezno to wspaniałe miejsce dla wszystkich zakochanych w zabytkach wszelkiej maści: my udamy się do kompleksu pałacowego Zwinger, by zobaczyć Galerię Starych Mistrzów (jedną z najlepszych galerii malarskich w tej części Europy), wystawę broni i uzbrojenia władców saskich oraz Wystawę Porcelany Miśnieńskiej. W kompleksie zamkowym obejrzymy też skarbiec elektorski. Ci, którzy oglądając w starych zamkach miejsca po skarbcach, tak często bywali rozczarowani zwykłą dziurą w ziemi, albo pustym, kamiennym pomieszczeniem, wreszcie będą mogli nacieszyć oczy diamentami, perłami i kunsztownymi, złotymi figurkami. Odpoczniemy po trudach zwiedzania, aby po południu udać się do miejsca, dzięki któremu tak naprawdę możliwy był wspaniały historyczny rozwój Drezna – do Miśni. Gdzie indziej kopano złoto, albo wydobywano sól, natomiast prawdziwym bogactwem Saksonii stała się w XVIII wieku porcelana. My odwiedzimy jedno z najciekawszych muzeów Saksonii, które jest częścią Manufaktury Miśnieńskiej. Na specjalnym pokazie dowiemy się, jak porcelana powstaje, dlaczego jest taka cenna i jak to się stało, że nawet słynący ze swych wyrobów Chińczycy podrabiają te miśnieńskie, ze skrzyżowanymi mieczami.

Ostatniego dnia naszej wycieczki wybierzemy się na drugą stronę granicy, do Czeskiej Szwajcarii. Tu czekają na nas prawdziwe skarby przyrody, a dzień spędzimy na wędrówkach. Nie sposób opisać pierwszego z fragmentów szlaku, jakim odbędziemy spacer: im wyżej, tym mniej tu lasu, a więcej surowych skał, które wreszcie, po kolejnym z zakrętów, opadają monumentalną przepaścią, zwieńczoną największym naturalnym łukiem skalnym w Europie – Pravcicką Bramą. Odpocząwszy po wspinaczce i nasyciwszy oczy widokami, zejdziemy w dolinę wartkiej rzeki Kamienicy, płynącej ciasnym wąwozem. Częściowo spacerem po wygodnych ścieżkach, częściowo zaś łodziami przejdziemy się i przepłyniemy po urokliwych miejscach, przypominających w słoneczny dzień jakieś zaczarowane miejsce z bajki. Kto raz tu przyjechał – z pewnością powróci.

Szczegółowe programy i cennik znaleźć można tutaj:
Wycieczka szkolna dwudniowa do Drezna i Czesko-Saksońskiej Szwajcarii
Wycieczka szkolna trzydniowa do Drezna i Czesko-Saksońskiej Szwajcarii