Wycieczka szkolna do Berlina

Najszybciej rozwijające się miasto europejskie, przyjmujące z powodzeniem rolę stolicy kulturalnej, jedna ze stolic mody, nowoczesnej architektury, muzyki klasycznej, ale też centrum wielkiego biznesu i polityki. Berlin żyje – to chyba najlepszy opis miasta w skrócie. Ktoś się tu wiecznie wprowadza i wyprowadza, arterie i place są w ciągłej przebudowie, a ludzie wędrują ulicami do swych spraw przez 24 godziny na dobę.

wycieczka szkolna do BerlinaBerlin jest największym po Londynie i Paryżu miastem Unii Europejskiej, podzielonym na dwanaście dzielnic. Przestrzeń miejską urozmaicają przepływające przezeń rzeki, Sprewa i Hawela, porozcinane na liczne kanały i odnogi. Po 1945 roku wschodnia część metropolii była stolicą Niemieckiej Republiki Demokratycznej, od 1961 roku oddzieloną murem od Berlina Zachodniego – enklawy RFN. Po zjednoczeniu w 1990 roku Berlin ponownie stał się miastem stołecznym całych Niemiec.

Historia II wojny światowej i powojennych lat przed połączeniem wyznacza najważniejsze ramy miasta, dlatego i my rozpoczniemy naszą wycieczkę szkolną w tymn mieście od miejsca pamięci Muru Berlińskiego oraz Reichstagu – obecnej siedziby niemieckiego Bundestagu. Spalenie siedziby władz w lutym 1933 roku do dziś przyjmuje się za jeden z naBrama Brandenburskajważniejszych symboli przejęcia rządów przez nazistów. Po wojnie Reichstag stał opuszczony i dopiero zjednoczenie spowodowało, że ponownie stał się potrzebny. W ramach odbudowy uświetniono go reprezentacyjną szklaną kopułą projektu jednego z najwybitniejszych współczesnych architektów, Normana Fostera. Wejdziemy do wnętrza, a z kopuły będziemy mogli obejrzeć jedną z najbardziej okazałych panoram miasta. Stąd przejdziemy się pod Bramę Brandenburską – kiedyś bramę wjazdową do starego Berlina Hohenzollernów, a dziś symbol Pokoju i Wolności. Brama BrandenburskaNastępnie obok monumentalnego pomnika Ofiar Holocaustu udamy się na Plac Poczdamski z pobliskim Sony Centre – wspaniałą realizacją nowoczesnej architektury.

W czasie naszej wizyty nie może oczywiście zabraknąć spaceru po Unter den Linden, trakcie królewskim rozciągniętym między Bramą Brandenburską a Katedrą Berlińską. Nazwa alei, „Pod Lipami”, została jej nadana z uwagi na cztery szpalery tych drzew, które zdobią chodniki i centralny deptak, a szczególnie w grudniu, przybrane tysiącami światełek, nadają jej bajkowy, odświętny wygląd. Aleja Pod Lipami kończy się w dawnej dzielnicy królewskiej. panorama Berlina

Z historycznej zabudowy przetrwało wiele budynków, ale dziś miejsce to znane jest zwłaszcza ze swych muzeów. Wyspa Muzealna, gęsto zabudowana siecią potężnych gmachów, ma ambicję zgromadzić wszystkie zbiory muzealne Berlina w jednym miejscu. W historycznych budynkach mieści się między innymi Muzeum Pergamońskie i Egipskie,Muzeum Pergamońskie z których jedno odwiedzimy podczas naszego pobytu. Oba mogą pochwalić się imponującą kolekcją eksponatów, wśród których poczesne miejsce zajmują: brama Isztar oraz Ołtarz Pergamoński w pierwszym, a popiersie Nefretete w drugim. Szlak królewski kończy się na Alexanderplatz, który jest sercem wschodniej części Berlina, nazwanym tak na cześć imperatora Rosji Aleksandra I. Perspektywę Unter den Linden wieńczy górująca nad całym miastem wieża telewizyjna z obrotową kapsułą.

Pełen berlińskich smaczków dzień zakończymy w okolicach Dworca Zoo. Jego nazwa bierze się od pobliskiego ogrodu zoologicznego. Centralnym miejscem jest tu Kościół Pamięci – muzeum pozostawionego w trwałej ruinie po bombardowaniach wojennych kościoła, którego neogotyckie, strzaskane mury i szklane, proste formy otaczających go budynków sakralnych, robią na zwiedzających niesamowite wrażenie.

Po tak intensywnym dniu wrócimy z wycieczki szkolnej do domów z niezapomnianymi przeżyciami i z pewnością będziemy chcieli jeszcze raz tu przyjechać.