Wycieczka szkolna Budapeszt – Bratysława

Naszą wycieczkę szkolną rozpoczniemy w Szentendre – zabytkowym naddunajskim miasteczku o niezapomnianym uroku, które prawie w całości składa się z krętych i wąskich uliczek. Turystów przyciąga przede wszystkim pasaż nad Dunajem, rozsiane wszędzie winiarnie, a także Muzeum Marcepanu, gdzie i my niechybnie się udamy. Muzeum jest niezwykle słodkim miejscem, prezentującym jednak nie tylko produkcję luksusowych słodyczy, ale też prawdziwą sztukę zdobniczą. Zamki i powozy, przepiękne kobiety i kwiaty, a wszystko to stworzone z największą pieczołowitością tylko po to, by zaraz zniknąć w ustach jakiegoś łasucha. Każdy z muzealnych eksponatów jest szczegółowo opisany co do wagi zużytego surowca. Oglądać można m. in. miniaturę budapeszteńskiego parlamentu i znane ikony kultury popularnej, takie jak Muppety, czy 101 dalmatyńczyków.

Mostami, zamkami, parkami, alejami.
Placami jak jeziora i krętymi uliczkami.
Dwa miasta, każde inne, a wspólnym rodzajem
Jest to, że obydwa spływają Dunajem.

Wycieczka szkolna Budapeszt - BratysławaPo wieczornym przyjeździe do Budapesztu przespacerujemy się po parku na Wyspie Małgorzaty, gdzie wszyscy chętni będą mogli skorzystać z kąpieli w tutejszych basenach termalnych. Stolica Węgier słynie ze swojej wody, a tę która płynie z kranów trzeba specjalnie neutralizować, w przeciwnym bowiem razie pozostałaby naturalnie mineralna!

Drugi dzień pobytu poświęcimy na zwiedzanie centrum i najważniejszych zabytków tego wspaniałego miasta. Zaczniemy od Parlamentu, którego architekturę poznaliśmy już wczoraj w miniaturowej, marcepanowej wersji, po czym przejdziemy na Wzgórze Zamkowe, gdzie znajduje się kościół Macieja – jeden z najbardziej znanych kościołów węgierskich. „BudaváriPalota” jest ogromnym, płaskim wzniesieniem, otoczonym przez fortyfikacje (po części kunsztowne, malowniczo usytuowane, jak np. Baszty Rybackie), wypełnionym muzeami, zamkami i najważniejszymi dla Węgrów symbolami narodowymi. Jest to najbardziej reprezentacyjne miejsce węgierskiej stolicy. Ze względuna swoją wartość historyczną zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nad okolicą króluje z tego miejsca posąg olbrzymiego Turula – ptaka, legendarnego opiekuna Madziarów, którego znaczenie dla państwa nad Dunajem można przyrównać tylko do naszego orła białego. Do kompleksu zamkowo-muzealnego kursuje kolejka, a u jej stóp prowadzi na drugi brzeg Dunaju olśniewający zwłaszcza nocą Most Łańcuchowy. To arcydzieło inżynierii dzięki swej konstrukcji i czasowi, w jakim powstało, porównywane może być nawet do Wieży Eiffla. Pobudzeni pięknymi widokami przejdziemy na drugi brzeg rzeki, czyli do Pesztu. Wycieczka szkolna Budapeszt - BratysławaObejrzymy olbrzymią, neobizantyjską bazylikę św. Stefana i Plac Milenium oraz dziedzińce zamku Vajdahunyad. Okolice Placu Milenium to wielki park, stworzony z myślą o przyjemnym spędzaniu czasu. Znajdują się tu stare łaźnie, zimą można pojeździć na łyżwach, a o każdej porze roku wybrać się do ogrodu zoologicznego. My proponujemy Wam natomiast wizytę w lunaparku! Po dniu obfitującym w historię i tradycję, wjedziemy wieczorem na Górę Gelarta, aby podziwiać panoramę zaprzyjaźnionej już z nami, przepięknej stolicy Węgrów.

Wycieczka szkolna Budapeszt - BratysławaKolejny dzień wycieczki również będzie obfitował w atrakcje, zabytki i wielowiekową historię – witamy na Słowacji, w Bratysławie. Zwiedzanie rozpoczniemy od Starego Miasta, o którym nie sposób mówić w szczegółach, bo stanowi całość niewielkich kamieniczek, kwiatów, hodowanych na każdym balkonie, detali architektonicznych, które zaskakują w najmniej oczekiwanych miejscach. Jedynie położony na szczycie wzgórza zamek i miejsce koronacji królów u jego stóp wydają się oddzielać go od całego gwaru placów i uliczek. Katedra jest wspaniała, ogromna, gotycka, zamek za to dość surowy, skromny, za to swymi widokami wynagradza trud wspinaczki na szczyt. Aby jednak powetować sobie niedosyt potężnej twierdzy, na zakończenie wycieczki wybierzemy się do ruin zamku Devin. Zarówno liczne legendy, jak wspomnienie niezwykłości posadzonego na skale nad urwiskiem olbrzyma, będą nam towarzyszyły w powrotnej drodze do domu.

Wycieczka szkolna Budapeszt - Bratysława - panorama Bratysławy

Więcej informacji znajdziecie tutaj: http://wycieczkiszkolne.info/wycieczki-szkolne-z-poznania/wiedeń-praga-budapeszt