Opis trasy wycieczki szkolnej – Wyspa Wolin

Przyroda zapierająca dech w piersiach i tak zróżnicowana, że oko nie nadąża z rejestracją zmian, w otoczeniu najczystszych wybrzeży morskich i bajkowych krajobrazów jeziornych – tak w skrócie można podsumować pejzaże Wyspy Wolin.

Woliński Park Narodowy | Wycieczka szkolna na wyspę WolinNasza wycieczka szkolna będzie wciąż powracała do tematu Wolińskiego Parku Narodowego, dlatego też pierwsze kroki skierujemy do parkowego Muzeum Przyrodniczego. Nowoczesny pawilon, otwarty w 1995r., z salami o całkowitej powierzchni 900m², wyróżniony w 1996 Nagrodą Ministra Administracji za Obiekt Roku, prezentuje bogactwo przyrody i procesy geologiczne zachodzące na wyspie. Mnóstwo tu makiet, dioram i gablot, dzięki którym nauka staje się czystą przyjemnością. Można się wiele dowiedzieć o budowie klifów, pochodzeniu bursztynu, zorientować w bogactwie gatunków mew i rybitw, a także innych zwierząt zamieszkujących wspaniałą wolińską puszczę bukową. Nowoczesne Centrum Edukacyjno-Muzealne szczyci się największą w Polsce kolekcją batalionów, choć chyba większy entuzjazm zwiedzających wzbudzają czaple, bażanty i oczywiście potężne okazy bursztynu. Następnie przespacerujemy się brzegiem morza z molo w Międzyzdrojach na położony na klifie punkt widokowy. To przede wszystkim z uwagi na unikalne klify, na wyspie założono park narodowy. Kawcza Góra jest jednym z najwyższych nadmorskich wzniesień, liczącym sobie 61 m n.p.m. Dzień zakończymy wizytą w żubrowisku. Tutejsze początki hodowli tego gatunku sięgają 1976, kiedy to sprowadzono na te tereny cztery sztuki z Puszczy Boreckiej i Białowieskiej. Każdego roku przychodzi na świat jedno lub dwa cielęta. Nasi wycieczkowicze dowiedzą się, że zaraz po urodzeniu cielętom nadawane są imiona, wpisywane do Księgi Rodowodowej Żubrów. Imiona młodych, urodzonych w Polsce, rozpoczynają się sylabą „Po-” od angielskiej nazwy naszego kraju – POLAND. Na terenie żubrowiska można również zobaczyć wiele innych zwierząt, żyjących dziko w puszczy wolińskiej. Są to na przykład: daniele, dziki, sarny oraz będące zarówno symbolem Wolińskiego Parku Narodowego, jak i godłem Polski, ogromne królewskie orły bieliki.

Dzień drugi naszej szkolnej wycieczki spędzimy zwiedzając Świnoujście. Jest to jedyne w Polsce miasto położone na 3 dużych wyspach: Uznam, Wolin, Karsibór oraz kilkudziesięciu (łącznie 44) małych, niezamieszkanych wysepkach. Już przeprawa do jego głównej części, możliwa tylko promem, jako że Świnoujście nie posiada mostów – to nie lada atrakcja. Przejdziemy się wzdłuż portu do Stawy Młyny – punktu nawigacyjnego na falochronie. Stawa Młyny jest najbardziej rozpoznawanym symbolem tego nadmorskiego kurortu i stanowi część oficjalnego logo miasta. Zachwycające plaże ze swym szerokim pasem z nieskazitelnie białego, skrzącego się w słońcu piasku, należą do najczystszych w Polsce. Zapoznamy się też z niegdysiejszym obronnym charakterem tej miejscowości i portu, zwiedzając Fort Gerharda – jedno z najpotężniejszych umocnień Twierdzy Świnoujście. Ta dwukondygnacyjna, owalna reduta należy do nielicznych tak świetnie zachowanych do obecnych czasów, pruskich nadbrzeżnych fortów artyleryjskich w Europie. Spędzimy również czas na nowoczesnej promenadzie, aby odpocząć po spacerach, w klimacie prawdziwego uzdrowiska, u stóp muszli koncertowej i w otoczeniu pysznej zieleni parków.Jezioro Turkusowe | Wycieczka szkolna na Wyspę Wolin

Ostatniego dnia naszego wyjazdu wybierzemy się do Lubina. Choć nazwa brzmi niepozornie, jednak dla wielu jest to właśnie miejsce najlepiej zaświadczające o urodzie Wyspy Wolin. Wejdziemy na Wzgórze Zielonka, skąd rozpościera się malowniczy widok. Rzeka Świna tworzy tu tak zwaną deltę wsteczną, a jej wody, zmieszane ze słonymi wodami Bałtyku, niosące ku morzu piaski i iły, a powracające z osadami morskimi – tworzą niespotykany nigdzie indziej krajobraz, pełen wodnych błękitów, brunatnych kęp traw i zielonych plam tataraku. Przy sprzyjającej pogodzie można stąd zobaczyć miejsca zwiedzane poprzedniego dnia, a nawet leżące tuż za granicą niemieckie miasteczko Ahlbeck. Po spacerze południowym fragmentem Wolińskiego Parku Narodowego dotrzemy nad Jezioro Turkusowe. Jest ono kolejną niespodzianką geograficzną – tworzy kryptodepresję o głębokości 18,6 m p.p.m., ponieważ lustro wody leży na wysokości 2,6 m n.p.m., a dno jeziora sięga 21,2 m. Ze względu na położenie w misie pozostałej po dawnej kopalni kredy, występują tu zjawiska krasowe. Nazwa zalanego wodą wyrobiska pochodzi od niebieskawo-zielonej barwy, wywołanej rozszczepieniem światła słonecznego w czystej wodzie i odbiciem refleksów od białego podłoża z zalegającymi na dnie związkami wapnia. Bogatą przyrodniczo wycieczkę szkolną zakończymy odpoczynkiem w kawiarniach, usytuowanych u stóp jeziora.

Oferty wycieczek szkolnych na Wyspę Wolin możecie znaleźć tutaj: wycieczkiszkolne.info/wycieczki-szkolne-z-poznania/wyspa-wolin