Opis trasy wycieczki szkolnej na Mazury i Warmię

Zwane Krainą Tysiąca Jezior. Mazury, choć wcale nie najobfitsze w zbiorniki wodne, ale za to w jeziora największe, najgłębsze, a niektórzy mówią, że także najpiękniejsze, liczą ich sobie prawie cztery tysiące! Ale obecny zaciszny spokój tego miejsca, widoczny doskonale poza sezonem wakacyjnym, miał swoje korzenie w licznych zmaganiach. Prusowie, Litwini, Krzyżacy, Polacy, Niemcy – bitwy znaczyły miejsca, w których do dziś wznoszą się zamki, obeliski i bunkry.

My również rozpoczniemy wycieczkę od zwiedzania pola bitwy, jednej z największych, jakie rozegrały się w średniowiecznej Europie. 15 lipca 1410 około 29 tysięcy zbrojnych, sprzymierzonych pod sztandarami  polskimi, litewskimi, ruskimi i tatarskimi, dowodzonych przez króla Władysława Jagiełłę, odniosło zwycięstwo nad nieznacznie mniej liczną armią wojsk krzyżackich, wspomaganych przez rycerzy zachodnioeuropejskich. Zwycięstwo grunwaldzkie nabrało symbolicznego wymiaru i stało się wartością narodową, na trwałe zapisaną w świadomości wielu pokoleń Polaków. Dzisiaj na pole bitwy pod Grunwaldem składają się łąki i tereny zalesione, zespół pomnikowy oraz ruiny kaplicy pobitewnej. Na miejscu posłuchamy fascynującej historii zwycięstwa. Kolejnym miejscem, jakie odwiedzimy tego dnia, będzie skansen w Olsztynku. Tym, którzy skansenu nie widzieli, może się on wydać mizerną atrakcją, szczególnie po szumie oręża, dobiegającego jeszcze z pól grunwaldzkich. Ale to tylko pozory. Ogromny teren, pofałdowany i porośnięty wspaniałymi, wielkimi drzewami, nie tylko gromadzi bardzo ciekawe zbiory prezentowane przez ubranych w ludowe stroje, pełnych pasji przewodników, ale jest również przyjemnym miejscem spacerowym, zwłaszcza w upalny dzień. Wśród obiektów muzealnych znajdują się chałupy z Powiśla, Warmii, Mazur, Sambii i Małej Litwy. Obecnie skansen zajmuje około 100 ha, znajduje się tu 68 obiektów architektonicznych (13 przeniesionych z Królewca) oraz ekspozycje rzadkich gatunków zwierząt gospodarskich polskiego pochodzenia.

Dzień drugi rozpoczniemy uczestnictwem w koncercie organowym, rozbrzmiewający w barokowej świątyni Świętej Lipki, gdzie znajduje się jedno z najbardziej znanych sanktuariów maryjnych w Polsce. Zarówno usytuowanie kościoła u stóp prowadzących do niego, potężnych schodów, jak charakterystyczne, żółte hełmy wież sprawiają, że bazylika cieszy się uznaniem nie tylko pielgrzymów, ale też historyków sztuki i wszystkich tych, którzy cenią sobie piękno. Niebywale bogate jest również jej wnętrze, gdzie króluje misterny, błękitno-złoty prospekt organowy. Tego dnia odwiedzimy również znajdującą się w samym sercu Mazur kwaterę Adolfa Hitlera, zwaną Wolfschanze (Wilczy Szaniec). Dzisiaj ten ogromny teren, częściowo zrujnowany i gęsto porośnięty lasem , ożywa na oczach odwiedzających, prowadzonych przez miłośników historii. W 1944r. sztab zamieszkiwało ponad 2000 osób. To tutaj 20 lipca 1944 roku pułkownik hrabia Claus Schenk von Stauffenberg dokonał nieudanego zamachu na Hitlera. Po tej fascynującej dawce historii przespacerujemy się po Giżycku, przyglądając się jednemu z nielicznych w Polsce mostów obrotowych, a chętni będą mogli zakosztować jeziornej bryzy podczas rejsu statkiem.

Ostatni dzień przygód rozpoczniemy od zwiedzania Olsztyna – stolicy Warmii i jednego z głównych miast związanych z Mikołajem Kopernikiem. Zobaczymy zachowane w gotyckiej formie Stare Miasto z jego basztami, wieżami i bramami, a po intensywnym spacerze odpoczniemy w fotelach i w… gwiazdach, uczestnicząc w seansie miejscowego planetarium. W drodze powrotnej odwiedzimy kolejne słynne Sanktuarium Maryjnym w Gietrzwałdzie – miejsce objawień Matki Boskiej. Zatrzymamy się też w potężnym, zbudowanym z charakterystycznej krzyżackiej „palcówki” zamku w Nidzicy. W ostatnim akordzie pobytu na szlaku przypomnimy sobie, jak żyli rycerze zakonni, czyli przez lata właściciele i gospodarze tych ziem.

Autor: Eliza Moraczewska